Karfil-System
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

Data dodania 9-10-2012:
W ostatnim okresie widoczne jest coraz większe zainteresowanie energooszczędnymi technologiami stosowanymi w budownictwie. W ramach tego trendu szczególnemu upowszechnieniu podlega wykorzystywanie okien o wysokich wskaźnikach termoizolacyjności.


Główną przyczyną wzrostu popularności ciepłych okien na rynku polskim są względy ekonomiczne. Nieszczelne okna mogą powodować straty energii rzędu 15 do 25% w domach jednorodzinnych, a w blokach nawet 45%. W widoczny sposób odbija się to na rachunkach za ogrzewanie. Klienci słusznie przewidują, że większy wydatek na etapie inwestycji zwróci się podczas użytkowania okien i pozwoli na generowanie oszczędności w przyszłości.

W Europie Środkowej wybudowano już kilkanaście tysięcy domów pasywnych, bardzo efektywnie wykorzystujących energię. W Polsce pierwszy tego typu certyfikowany obiekt powstał na początku 2011 r. Cały czas powstaję nowe tego typu inwestycje.

Coraz więcej zwolenników zyskują też energooszczędne materiały i technologie przeznaczone do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, niemal połowa Polaków deklaruje, że mogłaby zainwestować w materiały i rozwiązania energooszczędne z troski o środowisko naturalne.

Zmianę w podejściu Polaków do energooszczędności i wzrost popularności ciepłych okien potwierdzają sami producenci, dysponując na początku 2012 r. danymi handlowymi z wcześniejszych okresów.Data dodania 3-02-2014

Okna w domach pasywnych i energooszczędnych.

Trend na budownictwo niskoenergetyczne i pasywne objął także domy jednorodzinne. Aby zmniejszyć straty energii, kluczowy będzie wybór okien o odpowiednich parametrach izolacyjnych. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków. Według badań Millward Brown SMG/KRC, w 2012 r. 64% mieszkańców naszego kraju ociepliła ściany, wymieniła okna albo sprzęt AGD na bardziej oszczędny. Coraz więcej słyszy się także o domach pasywnych i energooszczędnych. Te pierwsze, nazywane są również „budynkami o niemal zerowym zużyciu energii”, bowiem ich ogrzanie wymaga zaledwie 15 kWh/(m²•rok). Domy energooszczędne, choć potrzebują nieco więcej ciepła - od 30 do 60 kWh/(m²•rok) – pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi budynkami (te zużywają rocznie od 90 do 120 kWh/ m²).Upowszechnianie się ekologicznych rozwiązań w budownictwie jest z jednej strony związane ze wzrostem cen paliwa, z drugiej – z wprowadzeniem przepisów promujących ochronę środowiska. WFOŚiGW wspiera finansowo spełniające wymogi inwestycje, a Unia Europejska oczekuje, że wszystkie domy wzniesione po 31 grudnia 2020 będą spełniać energetyczne restrykcje. Ich dopełnienie nierozerwalnie łączy się z wyborem materiałów zapewniających najlepszą izolację termiczną.

Wszystko przez okno?
okno MS evolution classicAnaliza termograficzna budynków wskazuje, że newralgicznym punktem izolacji termicznej są okna. Ich nieszczelność może powodować nawet 15-25% ogółu strat cieplnych. To dużo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich niewielką w stosunku do ścian i dachu powierzchnię. Dlatego niezwykle istotny jest wybór stolarki otworowej o najlepszych parametrach. O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe i Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym - mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA.
Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym. - Najnowszym osiągnięciem w zakresie izolacji okien PVC są wzmocnienia termiczne SteelPUR wykonane z dwóch kawałków stali, wypełnione pianką poliuretanową z rozpórką z kompozytu poliestrowo-szklanego – mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA. – Pozwalają one wyeliminować powstawanie mostków termicznych i znacząco obniżyć współczynnik Uw. Rozwiązanie to stosowane jest w MS evolution, które uznane zostały za „prawdopodobnie najcieplejsze okna w Polsce” według Infookno 2013. – dodaje.

Tajniki przenikalności

Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230x1480. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z dwóch modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy więc sprawdzić ich współczynniki Uw. Jednak porównując parametry trzeba zachować czujność. Producenci zdają sobie sprawę, że właściwości izolacyjne okien są bardzo ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw niejednokrotnie przeważa o zakupie. Stąd zdarzają się przypadki, że informacje podawane są w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, aby sztucznie obniżyć współczynnik. Przykładów negatywnych praktyk można wymienić wiele. Niektórzy sprzedawcy fałszują dane podając współczynnik dla okna z roletą. Przez innych współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 1500mm x 1500mm. W tym przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze w stosunku do powierzchni profili. Dlatego najbezpieczniej sprawdzić samodzielnie Uw dla konkretnego modelu okna w dokładnie takim wymiarze, jaki chcemy wstawić. Rzeczywisty współczynnik przenikalności cieplnej można łatwo oszacować przy pomocy dostępnych w sieci kalkulatorów energetycznych. Korzystając na przykład ze strony internetowej www.uvalue.ms.pl można obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką czy ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje dla nas wartość Uw i Ug. Wskaźniki te mają kluczowe znaczenie dla właściwości izolacyjnych okna i w konsekwencji tego, czy budynek będzie spełniał wymogi stawiane domom pasywnym. Decydując się na okna warto więc dobrze zapoznać się z ofertą najbardziej oszczędnej stolarki otworowej i dokładnie sprawdzić parametry konkretnych modeli

 
 

"W minionym roku 56,5% wyprodukowanych przez nas wkładów szybowych było wkładami trzyszybowymi, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug=0,5W/m²k. Tym samym ponad połowa z produkowanych przez nas okien była wyposażona w wysoce energooszczędne wkłady szybowe. Należy przy tym podkreślić, że zainteresowanie produktami energooszczędnymi rośnie, bowiem w grudniu ten odsetek był jeszcze większy i wyniósł 61,9%", mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA.

Ciepłe okna są jednym z głównych elementów wpływających na izolację całego budynku. Decydując się na energooszczędną stolarkę, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła zapisany symbolem Uw. Im jest on niższy, tym lepszymi właściwościami charakteryzuje się okno.


 

Wiele rozwiązań zapewnia wysokie parametry izolacji. Dużą popularnością cieszą się trzyszybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. Ważna jest przy tym szerokość i głębokość profilu skrzydła okiennego oraz liczba znajdujących się w nim komór. Jeżeli szerokość każdej z nich wynosi nie mniej niż około 7-8 mm, wówczas prawdą może być stwierdzenie, że im jest ich więcej, tym straty energii są mniejsze.

Ważnym czynnikiem decydującym o izolacyjności okien jest materiał używany do wzmocnienia konstrukcji ramy i skrzydła. Dobrym rozwiązaniem są wzmocnienia termiczne wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych wypełnionych pianką poliuretanową. Znacznie obniżają one współczynnik przenikania ciepła.

Według specjalistów, różnica kosztów wynikająca z inwestycji w stolarkę energooszczędną w pełni zwraca się w przeciągu kilku lat jej użytkowania. Uzyskiwane w rachunkach za ogrzewanie oszczędności zależą naturalnie od jakości i powierzchni zajmowanej w domu przez nowe, ciepłe okna.


 

Karfil-System P.H.U.Jacek Kuś | ul. Chyżan 10, 52-339 Wrocław, woj. dolnośląskie | Tel: 602150142 | E-mail: biuro@karfil.com.pl

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego